Jak skutecznie odzyskać pieniądze od dłużnika?

Windykacja to temat trudny i nieprzyjemny. Kiedy rozpoczynasz prowadzić własna działalność, liczysz na to, że każdy Twój klient będzie wywiązywał się z płatności. I to terminowo. Prędzej czy później może się jednak zdarzyć, że o swoją należność będziesz musiał się upomnieć. A to nie zawsze jest proste.

Windykacja polega na odzyskaniu swojej należności od dłużnika. To długotrwały proces, który – zgodnie z literą prawa – pomaga upomnieć się o swoją należność i otrzymać ją, nawet z odszkodowaniem. często przedsiębiorcy wzbraniają się przed windykacją, wychodząc z założenia, że wiąże się ona ze zbyt wysokimi kosztami oraz wielkim stresem. Powierzając jednak zadanie odzyskania długu w ręce specjalistów, możesz spać spokojnie. Szanse na zwrot należności są wysokie, a koszty proporcjonalne do uzyskanej kwoty, albo i zerowe.

Dlaczego warto zlecić windykację kancelarii?

Windykacja zlecona kancelarii ma niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim sprawą zajmą się doświadczeni prawnicy, którzy wiedzą, jakie przepisy działają na twoją korzyść, jak współpracować z sądami i komornikami oraz jak prowadzić negocjacje z dłużnikiem bez zamieniania ich w emocjonalną dysputę. Jednocześnie takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. W Twoim imieniu kancelaria przygotowuje wezwania do zapłaty i reprezentuje cię w sądzie i przed komornikiem. Nie musisz tego robić samodzielnie. To nie tylko przekłada się na zaoszczędzony czas, ale również na pieniądze. w tym czasie, kiedy prawnicy odzyskują Twoją należność, Ty możesz spokojnie pracować. Jeden dłużnik nie może być powodem przestoju w firmie. w przeciwnym wypadku bardzo szybko sam możesz stać się dłużnikiem swoich kontrahentów.

Warto również pamietać o tym, że koszty związane z odzyskaniem pieniędzy – w tym opłatę kancelarii – można przerzucić na dłużnika. Jest to tak zwane przeprowadzenie windykacji na koszt dłużnika. W takim wypadku nie musisz nawet martwic się o koszt usługi. Korzystając z profesjonalnej kancelarii masz większe szanse na odzyskanie należności i to bez opłat.

Windykacja polubowna - pierwszy krok do ugody

Pierwszym krokiem do odzyskania należności jest windykacja polubowna. Polega ona na ponaglaniu dłużnika do spłaty poprzez motywowanie go i nakłanianie do zawarcia ugody. W tym przypadku nieodzowna jest pomoc prawnika.  Doświadczony prawnik wie, jakich użyć metod perswazji, aby dojść do kompromisu oraz nadal zachować poprawne relacje z dłużnikiem. Takie podejście przekłada się na dużą chęć współpracy ze strony dłużnika, co w krótkim czasie może zakończyć się spłatą należności.

Windykacja sądowo-egzekucyjna - ściąganie należności zgodnie z wyrokiem

Jeżeli nie możliwe jest polubowne ściągnięcie długu, sprawa zostaje skierowana do sądu. Tak rozpoczyna się kolejny etap: windykacja sądowo-egzekucyjna. W tym przypadku prawnik reprezentuje swojego klienta w sądzie i tym razem to przy jego pomocy walczy o jak najlepsze dla ciebie rozwiązanie. Jednak nie za pomocą perswazji, ale prawa. Uzyskanie prawomocnego wyroku pozwala na przeprowadzenie egzekucji z majątku dłużnika. Ostatecznie – jeżeli pomimo wyroku dłużnik nie płaci należności – sprawa zostaje skierowana do kancelarii komorniczej.

Zapomnieć o drobnym długu czy upominać się o swoją należność?

Windykacja sądowo-egzekucyjna wiąże się z wyższymi kosztami. W tym przypadku trudno też mówić o dalszej współpracy po spłacie długu. Ten etap często zniechęca przedsiębiorców, zwłaszcza jeżeli sprawa ciągnie się już od dłuższego czasu, a dług nie jest duży. W perspektywie czasu należność jednak wzrasta, a odpuszczanie drobnych spłat kolejnym dłużnikom, powoduje że kwota robi się dość pokaźna. W takiej sytuacji nie ma, na co czekać. Wielu dłużników wychodzi z założenia, że po kilku latach kontrahent zapomni o należności. Im dłużej czekasz na pieniądze, tym trudniej jest je odzyskać.

Czy jako poszkodowany muszę ponosić koszty rozprawy?

Windykacja sądowo-egzekucyjna ma również tę zaletę, że wszystkie koszty związane z odzyskaniem należności, sąd może przerzucić na dłużnika. Dotyczy to kosztów sądowych, windykacyjnych oraz wszelki opłat związanych z prawnym odzyskiwaniem należności. Po zakończeniu procesu nie musisz więc, martwić się o koszty bo w twoim imieniu ściągnie je komornik. Współpracując z profesjonalistami odzyskujesz nie tylko swoje pieniądze, ale oszczędzasz też czas i mnóstwo dodatkowych wydatków.

Potrzebujesz pomocy w odzyskaniu długu? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

tel.: 32 265 40 00

e-mail: sekretariat@volenti.pl

5/5 - (1 vote)

VOLENTI.

Skontaktuj się z nami