Jak skutecznie odzyskać pieniądze od dłużnika?

Windykacja to temat trudny i nieprzyjemny. Kiedy rozpoczynasz prowadzić własna działalność, liczysz na to, że każdy Twój klient będzie wywiązywał się z płatności. I to terminowo. Prędzej czy później może się jednak zdarzyć, że o swoją należność będziesz musiał się upomnieć. A to nie zawsze jest proste.

Windykacja polega na odzyskaniu swojej należności od dłużnika. To długotrwały proces, który – zgodnie z literą prawa – pomaga upomnieć się o swoją należność i otrzymać ją, nawet z odszkodowaniem. często przedsiębiorcy wzbraniają się przed windykacją, wychodząc z założenia, że wiąże się ona ze zbyt wysokimi kosztami oraz wielkim stresem. Powierzając jednak zadanie odzyskania długu w ręce specjalistów, możesz spać spokojnie. Szanse na zwrot należności są wysokie, a koszty proporcjonalne do uzyskanej kwoty, albo i zerowe.

Dlaczego warto zlecić windykację kancelarii?

Windykacja zlecona kancelarii ma niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim sprawą zajmą się doświadczeni prawnicy, którzy wiedzą, jakie przepisy działają na twoją korzyść, jak współpracować z sądami i komornikami oraz jak prowadzić negocjacje z dłużnikiem bez zamieniania ich w emocjonalną dysputę. Jednocześnie takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. W Twoim imieniu kancelaria przygotowuje wezwania do zapłaty i reprezentuje cię w sądzie i przed komornikiem. Nie musisz tego robić samodzielnie. To nie tylko przekłada się na zaoszczędzony czas, ale również na pieniądze. w tym czasie, kiedy prawnicy odzyskują Twoją należność, Ty możesz spokojnie pracować. Jeden dłużnik nie może być powodem przestoju w firmie. w przeciwnym wypadku bardzo szybko sam możesz stać się dłużnikiem swoich kontrahentów.

Warto również pamietać o tym, że koszty związane z odzyskaniem pieniędzy – w tym opłatę kancelarii – można przerzucić na dłużnika. Jest to tak zwane przeprowadzenie windykacji na koszt dłużnika. W takim wypadku nie musisz nawet martwic się o koszt usługi. Korzystając z profesjonalnej kancelarii masz większe szanse na odzyskanie należności i to bez opłat.

Windykacja polubowna - pierwszy krok do ugody

Pierwszym krokiem do odzyskania należności jest windykacja polubowna. Polega ona na ponaglaniu dłużnika do spłaty poprzez motywowanie go i nakłanianie do zawarcia ugody. W tym przypadku nieodzowna jest pomoc prawnika.  Doświadczony prawnik wie, jakich użyć metod perswazji, aby dojść do kompromisu oraz nadal zachować poprawne relacje z dłużnikiem. Takie podejście przekłada się na dużą chęć współpracy ze strony dłużnika, co w krótkim czasie może zakończyć się spłatą należności.

Windykacja sądowo-egzekucyjna - ściąganie należności zgodnie z wyrokiem

Jeżeli nie możliwe jest polubowne ściągnięcie długu, sprawa zostaje skierowana do sądu. Tak rozpoczyna się kolejny etap: windykacja sądowo-egzekucyjna. W tym przypadku prawnik reprezentuje swojego klienta w sądzie i tym razem to przy jego pomocy walczy o jak najlepsze dla ciebie rozwiązanie. Jednak nie za pomocą perswazji, ale prawa. Uzyskanie prawomocnego wyroku pozwala na przeprowadzenie egzekucji z majątku dłużnika. Ostatecznie – jeżeli pomimo wyroku dłużnik nie płaci należności – sprawa zostaje skierowana do kancelarii komorniczej.

Zapomnieć o drobnym długu czy upominać się o swoją należność?

Windykacja sądowo-egzekucyjna wiąże się z wyższymi kosztami. W tym przypadku trudno też mówić o dalszej współpracy po spłacie długu. Ten etap często zniechęca przedsiębiorców, zwłaszcza jeżeli sprawa ciągnie się już od dłuższego czasu, a dług nie jest duży. W perspektywie czasu należność jednak wzrasta, a odpuszczanie drobnych spłat kolejnym dłużnikom, powoduje że kwota robi się dość pokaźna. W takiej sytuacji nie ma, na co czekać. Wielu dłużników wychodzi z założenia, że po kilku latach kontrahent zapomni o należności. Im dłużej czekasz na pieniądze, tym trudniej jest je odzyskać.

Czy jako poszkodowany muszę ponosić koszty rozprawy?

Windykacja sądowo-egzekucyjna ma również tę zaletę, że wszystkie koszty związane z odzyskaniem należności, sąd może przerzucić na dłużnika. Dotyczy to kosztów sądowych, windykacyjnych oraz wszelki opłat związanych z prawnym odzyskiwaniem należności. Po zakończeniu procesu nie musisz więc, martwić się o koszty bo w twoim imieniu ściągnie je komornik. Współpracując z profesjonalistami odzyskujesz nie tylko swoje pieniądze, ale oszczędzasz też czas i mnóstwo dodatkowych wydatków.

Potrzebujesz pomocy w odzyskaniu długu? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

tel.: 32 265 40 00

e-mail: sekretariat@volenti.pl

5/5 - (1 vote)

VOLENTI.

Skontaktuj się z nami

Odszkodowanie powypadkowe

Odszkodowanie powypadkowe to świadczenie finansowe, które przysługuje osobom, które doznały szkody w wyniku wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia. Jest to rodzaj rekompensaty, która ma na celu

Czytaj więcej»

Prawo karne

Prawo karne stanowi nieodłączną część systemu prawnego każdego państwa, regulując zachowania uznane za przestępstwa lub wykroczenia oraz określając kary lub sankcje, które mogą być nałożone

Czytaj więcej»