Kradzież
Jednym z najbardziej pospolitych przestępstw jest kradzież. Zgodnie z definicją polega ono na przywłaszczeniu przez sprawcę rzeczy należącej do innej osoby. Aby można było mówić o kradzieży, musi zostać udowodnione, że doszło do niej celowo. Oznacza to, że przestępca chciał zachować dla siebie cudzą rzecz i traktuje ją jak swoją własność, a co za tym idzie, rozporządza nią – oddaje lub sprzedaje osobie trzeciej.
Nie ma mowy o kradzieży, gdy sprawca zabiera rzecz dla żartu albo, gdy znajduje daną rzecz i przetrzymuje ją do czasu oddania właścicielowi.
Przywłaszczenia a przestępstwo przywłaszczenia
Należy pamiętać, że działanie w celu przywłaszczenia a przestępstwo przywłaszczenia to dwa inne przestępstwa. Mówimy o kradzieży, gdy sprawca działa umyślnie.
Jeśli natomiast ktoś zabiera daną rzecz przez przypadek albo nie wie, że należy ona do kogoś, to nie możemy mówić tutaj o przestępstwie kradzieży.
Jakie kary za popełnienie kradzieży?
Za popełnienie kradzieży grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, a jeśli sprawca nie pojedna się z pokrzywdzonym, nie będzie mógł ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania.
Jeśli wartość skradzionej rzeczy jest niższa niż ¼ minimalnego wynagrodzenia, sprawca nie będzie odpowiadał za przestępstwo, a za wykroczenie z kodeksu wykroczeń.
Kradzież - pomoc prawna Kancelarii
Nasi wykwalifikowani adwokaci posiadają wieloletnie doświadczenie i niezliczoną ilość prowadzonych spraw związanych z kradzieżami.
Gwarantujemy szczególnie:
profesjonalne i całościowe doradztwo związane z popełnieniem przestępstwa kradzieży,
dogłębna analiza sytuacji klienta i szukanie najlepszych rozwiązań,
wieloletnie, bogate doświadczenie,
reprezentowanie klienta na wszystkich etapach toczących się postępowań,
pomoc w zbieraniu materiału dowodowego,
indywidualne podejście do klienta.
VOLENTI
Skontaktuj się z nami.