Windykacja polubowna
Twój kontrahent nie reguluje terminowo płatności, nie opłaca faktur? Nie wiesz, jak skutecznie odzyskać swoją należność, bez negatywnego wpływu na dalszą współpracę? W takiej sytuacji warto skorzystać z windykacji polubownej przeprowadzanej online przez naszych specjalistów. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na windykację i jak windykacja polubowna może Ci pomóc w odzyskaniu pieniędzy i wierzytelności.
Zobacz ofertę: Windykacja – Katowice
Co to jest windykacja polubowna?
Windykacja jest to proces, który składa się z wielu działań zgodnych z prawem. Ich wspólnym celem jest odzyskanie należności. Inaczej mówiąc, jest to metoda dążąca do wyegzekwowania spłaty długów realizowana przez wierzyciela, pełnomocnika lub firmę, która zajmuje się windykacją.
Wierzyciel: może nim być firma lub osoba prywatna.
Pierwszym etapem działań windykacji jest windykacja polubowna, zwana z definicji też miękką. Jej zadaniem jest zdyscyplinowanie dłużnika do spłaty długu za pomocą łagodnych form. To raczej próba nawiązania współpracy oraz dojście do porozumienia, w taki sposób, aby każda ze stron była usatysfakcjonowana. Wynika to głównie z założenia, że nie za każdym długiem i nie za każdym brakiem płatności stoi zła wola spłacającego. Często on sam zmaga się z zakłóceniami w płynności finansowej i tymczasowym brakiem pieniędzy. Owszem, zawsze można zmusić dłużnika do ogłoszenia upadłości firmy, jednak ta metoda nie skutkuje odzyskaniem wierzytelności.
Proces odzyskiwania należności w zdecydowanej większości przypadków kończy się na windykacji polubownej, gdzie dochodzi do ugody. Jeżeli odzyskiwanie długów nie kończy się na etapie polubownym (wielokrotne wezwania do zapłaty), wówczas konieczna jest windykacja sądowa (przymusowa) i skierowanie sprawy do sądu.
W jaki sposób przebiega windykacja polubowna?
Podstawowym warunkiem uruchomienia windykacji polubownej jest przekroczenie terminu spłaty długu ustalonego w umowie, czy też określonego na fakturze. W pierwszej kolejności nasi windykatorzy kontaktują się z dłużnikiem i informują go opóźnieniu. Często już sam kontakt firmy windykacyjnej przyśpiesza uregulowanie należności.
Aby zapewnić płynność finansową firmy przyda się Państwu monitoring należności.
W kolejnym etapie staramy się dowiedzieć, co powoduje opóźnienie spłaty. Może okazać się, że dłużnik potrzebuje wsparcia, bo znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Brak zapłaty nie zawsze musi wynikać ze złej woli kontrahenta. Wówczas dochodzi do zawarcia porozumienia pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Należność zostaje rozłożona na raty wraz z określeniem terminów spłat.
Po zakończeniu etapu negocjacji z dłużnikiem na bieżąco monitujemy, czy warunki porozumienia są przestrzegane. Jeżeli nie lub też dłużnik w ogóle nie chciał dojść do porozumienia, wykorzystujemy odpowiednie narzędzia, które mają skłonić dłużnika do uregulowania należności. Dopiero po tym etapie – jeżeli nie doszło do spłaty – sprawa zostaje skierowana do sądu i windykacja polubowna się kończy.
Jakie narzędzie wykorzystujemy w windykacji polubownej?
Stosujemy szereg różnych narzędzi, aby zmotywować dłużnika do zapłaty:
- Wysyłanie pism i wezwań: do spłaty długów, do zapłaty odsetek, przypomnień poprzez e-mail, sms, pocztę.
- Kontakt telefoniczny.
- Wizyty w siedzibie dłużnika.
- Publikacja danych dłużnika w biurach informacji gospodarczej.
- Opublikowanie długu na giełdzie długów.
- Przekazanie sprawy do sądu.