Sklep internetowy a księgowość

Obecnie coraz więcej sklepów przenosi swoją działalność do świata wirtualnego. W ich przypadku to jedno z głównych źródeł, które pozwala generować wysoki dochód. Część przedsiębiorców decyduje się nawet na rezygnację z lokali stacjonarnych, ponieważ e-Commerce oferuje im dużo większe korzyści, zmniejsza koszty i zwiększa zasięg. Jednak jak każda działalność, sklep online także wymaga prowadzenia księgowości.

Życie stopniowo przenosi się do internetu. Pandemia Covid-19 tylko przyśpieszyła ten proces. Wiele firm zostało zmuszonych do zamknięcia lub ograniczenia działalności stacjonarnej. Często jedynym źródłem dochodu pozostało wirtualne prowadzenie firmy. Księgowość takich działalności jest zbliżona do przeprowadzania czynności podobnych jak w przypadku stacjonarnych działalności. Jednak do tej branży również wkroczyła wirtualna rzeczywistość. Dlatego też najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Jednoosobowa działalność, czyli mała księgowość sklepu online

Wirtualne sklepy dzielą się na działalności prowadzone przez jedną osobę lub też przez spółki. W przypadku małych sklepów internetowych najczęściej wybiera się tę pierwszą opcję. Prowadzenie księgowości w takim przypadku zwykle ogranicza się do prowadzenia książki przychodów i rozchodów. Rozliczać można się też przez ryczałt oraz w oparciu o wiele ulg podatkowych. W dokładnym rozpoznaniu i wybraniu najlepszej opcji pomogą specjaliści z biur rachunkowych.

Przy pomocy księgi przychodów i rozchodów rozliczać można się na zasadach ogólnych, gdzie podatek wynosi 17% i 32%, lub liniowo – wówczas podatek wynosi 19%. Prowadzenie księgi polega na księgowaniu każdego wpływu do firmy oraz poniesionych kosztów. Jeżeli dochód nie przekracza progu podatkowego – 85.528 zł – najlepiej rozliczać się w oparciu o skalę podatkową, która pozwala skorzystać z wielu ulg oraz odliczać koszty. Podatek liniowy dedykowany jest głównie firmom z bardzo dużym przychodem, ale nie pozwala odliczyć ulg w rozliczeniu rocznym. 

Innym sposobem rozliczania w przypadku małych sklepów internetowych jest ryczałt ewidencjonowany. Nie każda działalność może skorzystać z tej formy rozliczenia. Te czynności, które nie pozwalają na to, znajdują się na specjalnej liście. Ryczałt polega na wyliczaniu przychodu. Działalność usługowa w tym wypadku objęta jest ryczałtem w wysokości 3%, natomiast w tym przypadku nie można odliczać kosztów, co powoduje, że nawet kiedy firma ponosi straty, musi zapłacić podatek.

A co z VAT w przypadku małej księgowości?

Przedsiębiorca prowadzący działalność online musi także zdecydować, czy chce rejestrować się do VAT. To, kiedy taka rejestracja jest konieczna, obwarowane jest przepisami. Zarejestrowanie do VAT wymaga dodatkowego prowadzenia rejestru VAT oraz składania deklaracji w urzędzie.

Prowadzenie księgowości sp. z o.o.

Firmy zarejestrowane jako sp. z o.o. wymagają prowadzenia pełnej księgowości. Jest ona bardziej skomplikowana, zwłaszcza że zwykle obroty i ryzyko w takich sklepach są dużo wyższe. Dodatkowo dochodzą tutaj kredyty, leasingi, współpraca z kontrahentami. W takim przypadku profesjonalna pomoc w prawidłowym prowadzeniu księgowości jest jednym z podstawowych wyznaczników dobrze prosperującej firmy.

W czym pomaga Biuro Rachunkowe?

Podstawowym działaniem biura rachunkowego jest prawidłowe prowadzenie księgowości. W zakres podstawowych obowiązków wchodzi:

  • Wystawianie faktur i rachunków
  • Prowadzenie ewidencji
  • Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów
  • Przygotowywanie deklaracji podatkowych i deklaracji do ZUS
  • Prowadzenie rejestru VAT
  • Sporządzanie zeznań rocznych
  • Doradztwo podatkowe
  • Obsługa kadrowo-płacowa
  • Reprezentacja przed urzędami

W czym pomaga Biuro Rachunkowe VOLENTI?

Biuro Rachunkowe VOLENTI jest powiązane z Kancelariami Prawniczymi VOLENTI. Dla klienta oznacza to obsługę na najwyższym poziomie. W przypadku jakichkolwiek problemów, na jakimkolwiek szczeblu, firma dysponuje profesjonalistami z wielu dziedzin – nie tylko związanymi z rachunkowością. Dzięki kompleksowemu podejściu nasi doradcy przeprowadzą analizę finansową sklepu internetowego i pomogą wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Natomiast początkującym przedsiębiorcom zapewnią wsparcie już w samym procesie zakładania działalności gospodarczej.

Skontaktuj się naszymi specjalistami i poznaj szczegóły naszej współpracy.  

tel.:  32 265 00 00, 533 296 069

e-mail: sekretariat@volenti.pl

5/5 - (80 votes)

VOLENTI.

Skontaktuj się z nami

Odszkodowanie powypadkowe

Odszkodowanie powypadkowe to świadczenie finansowe, które przysługuje osobom, które doznały szkody w wyniku wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia. Jest to rodzaj rekompensaty, która ma na celu

Czytaj więcej»

Prawo karne

Prawo karne stanowi nieodłączną część systemu prawnego każdego państwa, regulując zachowania uznane za przestępstwa lub wykroczenia oraz określając kary lub sankcje, które mogą być nałożone

Czytaj więcej»