Jawność rozpraw w sprawach o rozwód i separację

Co do zasady rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej.

Na mocy art. 427 k.p.c. w sprawach o rozwód lub o separację nastąpiło ograniczenie zasady jawności postępowania. Regułą jest, że posiedzenia w tych sprawach odbywają się przy drzwiach zamkniętych. Wynika to z charakteru tych spraw, często dotyczących intymnych i osobistych problemów małżonków, które nie powinny być ujawniane w obecności osób postronnych.

Podczas rozprawy odbywającej się przy drzwiach zamkniętych na sali sądowej mogą być obecne tylko osoby wymienione w art. 154 § 1 k.p.c. tj. strony, ich przedstawiciele ustawowi i pełnomocnicy, prokurator oraz osoby zaufania po dwie z każdej strony.

Publiczne rozpoznanie sprawy o rozwód lub o separację może nastąpić wyłącznie na wniosek obu stron i to pod warunkiem, że według swobodnej oceny sądu jawność nie zagraża moralności. W wypadku gdy sąd uzna, że jawność zagraża moralności – oddali wniosek stron w przedmiocie publicznego rozpoznania sprawy. Postanowienie w przedmiocie oddalenia wniosku o publiczne rozpoznanie sprawy nie jest zaskarżalne.

Ogłoszenie orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie odbywa się publicznie – art. 154 § 2 k.p.c.  Ale jeżeli sprawa była rozpoznawana przy drzwiach zamkniętych to sędzia może zaniechać wygłaszania ustnego uzasadnienia (art. 326 § 3 k.p.c.).

5/5 - (1 vote)

VOLENTI.

Skontaktuj się z nami

Odszkodowanie powypadkowe

Odszkodowanie powypadkowe to świadczenie finansowe, które przysługuje osobom, które doznały szkody w wyniku wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia. Jest to rodzaj rekompensaty, która ma na celu

Czytaj więcej»

Prawo karne

Prawo karne stanowi nieodłączną część systemu prawnego każdego państwa, regulując zachowania uznane za przestępstwa lub wykroczenia oraz określając kary lub sankcje, które mogą być nałożone

Czytaj więcej»