Rekompensata za szkody górnicze

Kopalnie to stały element krajobrazu Śląska. Dla jednych to coś, na co już w ogóle nie zwracają uwagi, inni zachwycają się ich industrialnym wyglądem, a wielu mieszkańców po prostu zmaga się z konsekwencjami eksploatacji. Niestety, kopalnie nie są chętne do wypłacania odszkodowań. Jednak jest to ich obowiązek.

Wydobywanie węgla wiąże się z konsekwencjami dla mieszkańców Śląska. Pod wpływem ruchów ziemi budynki mieszkalne i gospodarcze zaczynają pękać, ziemia zapada się, a pola przestają nadawać się do uprawy. Problem ten dotyczy również terenów, pod którymi nie ma eksploatacji. W ich przypadku naruszona skorupa ziemska naciąga się, uszkadzając budynki. Zakłady górnicze unikają odpowiedzialności za zniszczenia. Jednak zgodnie z prawem są do tego zobligowane. Sam z ich prawnikami niczego nie wywalczysz, dlatego warto skorzystać w tym przypadku z pomocy kancelarii. Tym bardziej, że w przypadku ubiegania się o rekompensatę za szkody górnicze – zgodnie z prawem –  

Co obejmują odszkodowania górnicze?

Powierzchnia ziemi cały czas pracuje. Zniszczenia powodowane eksploatacją węgla mogą się pojawiać nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni, ale również wiele kilometrów dalej. Drgania przemieszczają się, a skorupa ziemska naciąga. Odszkodowania dotyczą więc nie tylko terenów typowo górniczych. W wyniku wydobycia surowców spod ziemi mogą zostać zniszczone:

– budynki mieszkalne oraz gospodarcze – pęknięcia ścian, przesunięte schody względem drzwi wejściowych, przechylanie się, przesunięcie, zalanie, a nawet zawalenie się; uszkodzenie instalacji,

– grunty – zapadanie się ziemi, osuwanie, podtopienia, wysuszenia, zniszczenia mienia, które znajduje się na uszkodzonym terenie oraz zniszczenie upraw.

Dlaczego należy Ci się rekompensata?

Często – aby ratować swój majątek – mieszkańcy muszą wykonać kosztowne prace zabezpieczające, aby zniszczenia nie postępowały oraz żaby nie stanowiły zagrożenia. Naprawy te są kosztowne, a niektórych strat poniesionych np. z powodu zalania upraw, nie da się już odpracować w żaden sposób. W takich sytuacjach niezwłocznie należy zgłosić się do kancelarii i wspólnie domagać się rekompensaty za spowodowane eksploatacją zniszczenia i straty.

Jak rozpocząć proces domagania się odszkodowania?

W pierwszej kolejności należy do zakładu górniczego, od którego chcemy uzyskać odszkodowanie, złożyć wniosek z prośbą wyrównanie poniesionych strat. W dokumencie tym trzeba również wykazać, że rzeczywiście to eksploatacja spowodowała zniszczenia. Wniosek można złożyć telefonicznie, drogą mailową oraz osobiście. Ten ostatni sposób jest najbezpieczniejszy. Najlepiej wówczas na kopii wniosku poprosić o potwierdzenie przyjęcia wniosku. W przypadku, kiedy trudno jest stwierdzić, która kopalnia odpowiada za poniesione straty, odpowiedzialność za naprawę szkód przechodzi na Skarb Państwa.

Kto wybiera sposób rekompensaty?

Kopalnia prawnie jest zobowiązana do uregulowania strat poniesionych przez wnioskodawcę. Może to zrobić na dwa sposoby: wypłacić odszkodowanie w formie pieniężnej lub naprawić zniszczenia na swój koszt. To Ty decydujesz, którą formę rekompensaty wybierasz, a nie kopalnia. Dlaczego jest to tak istotne? Zakład górniczy do wyremontowania zniszczonego mienia zwykle wybiera najtańsze firmy. Jakość wykonanych przez nich usług często pozostawia wiele do życzenia. Często też usuwają zniszczenia tylko powierzchownie i po niedługim czasie problem pojawia się na nowo.

Czy ugoda jest dobrym rozwiązaniem?

Zgodnie z prawem kopalnia ma 30 dni na zawarcie ugody. Po jego upływie można rozpocząć proces sądowy. Zakłady górnicze bardzo często proponują ugodę. Zwykle chcą po prostu obniżyć koszty roszczenia. Próbują zmniejszyć wartość zniszczeń lub właśnie zlecają naprawy powierzchowne. Nie musisz godzić się na ich warunki. Rekompensata Ci się należy. Nie jest też prawdą, że jeżeli nie zgodzisz się na ugodę, to nic nie otrzymasz. Masz prawo poprosić niezależnego eksperta o wycenę poniesionych strat i na tej podstawie ubiegać się o odszkodowanie.

Kiedy sprawa ulega przedawnieniu?

Ubieganie się o odszkodowanie z powodu szkód górniczych może ulec przedawnieniu. Dzieje się tak wówczas, kiedy od dowiedzenia się o szkodach minęło 5 lat, a w przypadku zniszczeń powstałych po 1 stycznia 2012 r. – 3 lata. Jednak nawet w takiej sytuacji warto skonsultować się prawnikiem, ponieważ każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia. Często – nawet po upływie kilku lat – poszkodowani otrzymują rekompensatę.

Czy można ponownie ubiegać się o odszkodowanie?

Jeżeli naprawiona szkoda – czy to samodzielnie, czy też przez firmę zleconą przez kopalnię – ulegnie ponownemu ziszczeniu, możesz ponownie ubiegać się o odszkodowanie. Nie można biegać się o zapłatę za tę samą szkodę dwa razy, ale jeżeli zniszczenie zostało naprawione, a mimo to ponownie doszło do tego samego zniszczenia, to jest ono traktowane już jako nowe. W tej sytuacji również należy Ci się rekompensata. W przypadku, kiedy wartość naprawy zniszczeń przekracza wartość majątku, kopalnia zobligowana jest do wypłaty rzeczywistej wartości majątku – uwzględniającej jego naturalne zużycie – a nie do przywrócenia go do jego stanu początkowego.   

Odszkodowanie za zniszczenia spowodowane pracami wydobywczymi przeprowadzanymi przez kopalnie należą Ci się. Każdy jednak unika ich wypłaty, ponieważ dla zakładu górniczego oznacza to kolejną stratę. Pamiętaj jednak, że nie musisz walczyć o rekompensatę sam a w postępowaniu sądowym w przypadku szkód górniczych – nie ponosisz żadnych opłat.

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy a nasz rzeczoznawca wyceni i oszacuje Twoją szkodę.

tel.: 32 265 40 00

e-mail: sekretariat@volenti

5/5 - (3 votes)

VOLENTI.

Skontaktuj się z nami

Odszkodowanie powypadkowe

Odszkodowanie powypadkowe to świadczenie finansowe, które przysługuje osobom, które doznały szkody w wyniku wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia. Jest to rodzaj rekompensaty, która ma na celu

Czytaj więcej»

Prawo karne

Prawo karne stanowi nieodłączną część systemu prawnego każdego państwa, regulując zachowania uznane za przestępstwa lub wykroczenia oraz określając kary lub sankcje, które mogą być nałożone

Czytaj więcej»