Wszyscy w ostatnich latach słyszymy o zalewających sądy pozwach dotyczących kredytów zaciąganych we frankach szwajcarskich. Mniej się mówi o sprawach poruszających temat kredytów konsumenckich, a właśnie takich coraz więcej trafia na polskie wokandy. Finalnie kredytobiorca miałby spłacać tylko kapitał, a odzyskać to, co już zapłacił w ramach kosztów kredytu.
Co to jest sankcja kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego ma zastosowanie tylko w przypadku kredytów konsumenckich. Wprowadzono ją jako mającą zapewnić ograniczenie występowania nieścisłości i błędów w umowach kredytowych, które zawierane są w Polsce. Jeśli skorzysta się z sankcji kredytu darmowego, to instytucja finansowa musi zrezygnować z należnych kosztów kredytu należnych, a pożyczkobiorca zwraca kredyt tylko w wysokości kapitału. Finalnie bank będzie musiał zwrócić również poniesione już przez kredytobiorcę pozakapitałowe koszty kredytu. Kredyt staje się więc dla kredytobiorcy „darmowy”. Jest to właściwe rozwiązanie, jeśli bank nie dopełni obowiązku informacyjnego.
Kiedy mogę się starać o sankcję kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego dotyczy tylko tych kredytów, co do których stosuje się ustawę o kredycie konsumenckim, a ich umowa zawierała jakiekolwiek niezgodności z prawem, czyli np. brak szczegółowych wiadomości na temat całkowitych kosztów kredytu lub ich nieprawidłowe naliczanie; błędne pouczenie (lub jego brak) o możliwości odstąpienia od umowy kredytowej; naruszenie innych postanowień ustawy o kredycie konsumenckim.
Sankcja kredytu darmowego obejmuje kredyty konsumenckie, czyli np. kredyt na wakacje, na zakup sprzętu AGD lub RTV, na zakup samochodu, sfinansowanie remontu lub montażu paneli fotowoltaicznych. Ale równie dobrze może to być kredyt zaciągnięty bez podania konkretnego celu. Mogą to być po prostu: kredyt gotówkowy, pożyczka czy zakupy na raty. Najwyższa kwota kredytu konsumenckiego, wobec którego możemy się ubiegać o sankcję kredytu darmowego, ustanowiona została na 255 550 złotych. Należy jednak pamiętać, że nie obejmuje ona kredytu zaciągniętego na prowadzenie działalności gospodarczej.
Co mam zrobić, żeby się ubiegać o sankcję kredytu darmowego?
Z sankcji kredytu darmowego można skorzystać tylko w określonym czasie i zgodnie z przepisami prawa wynosi to rok od zakończenia spłaty kredytu. Możliwość ubiegania się o sankcję po tym czasie wygasa. Najlepiej w tej sprawie zwrócić się o pomoc do kancelarii, która specjalizuje się w ochronie konsumentów i ma doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących przestrzegania ustawy o kredycie konsumenckim.
Pożyczkobiorca musi złożyć kredytodawcy pisemne oświadczenie o chęci skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Jeśli odpowiedź banku będzie negatywna, należy zgłosić sprawę do sądu i tam dociekać swoich praw.